Vyberte si workshop

Konference se blíží, přihlašte se na workshopy včas!

Konference se blíží, vyberte si workshop, který byste rádi navštívili a přihlašte se na info@rogers.cz

sobota 21.10.2023 - seminární místnost 1

8:30-10:00 Bc. Ada Rosin, dipl. arteterapeut - Akademie Tabor (Izrael)

Vytvořit vztah - vytvořit obraz (arteterapeutický workshop) kapcita 15 osob

Lea Goldberg - izraelská básnířka
Tak řekl člověk ve svém osamĕlém domĕ
Svět je postaven na třech vĕcech:
Na srdci  člověka, 
Na kráse přírody,
Na vyjádření vĕcí zvukem a barvou.
Cílem arteterapie je vytváření vnitřního prožitku uměleckou činností, výtvarným projevem.
Používáme umělecké prostředky, jako barvy, formy, materiál a pomáháme jimi procesu úzdravy. Arteterapie dokáže vytvořit nový nebo odlišný vztah k sobě samému i ke světu okolo, k druhým lidem. Má vliv na biologické rytmické procesy jako je dýchání, krevní tlak, trávení, spánek. Vnáší do života nové impulzy a pohledy.
Celý výtvarný proces je spojením emocionálního prožitku, praktické činnosti a potřeby dovršit tvorbu díla pozorováním a destruováním (racionální část). Vztahy mezi těmito třemi částmi se mohou odrážet v lidském zdraví a mohou pomáhat zdraví budovat.
Umění provází lidstvo od samého počátku a pomáhá vyrovnávat se s různými problémy a vytvářet vztahy - k sobě samému i světu kolem - přírodě, společnosti, duchovnímu světu, náboženství, kultuře, čemukoli, co přesahuje každodennost.
Náměty pro cvičení v arteterapii lze převzít z přírody (krajina, východ slunce), nebo ze světa kultury, dějin umění, legend, nebo to může být setkání a vztah mezi barvami a tvary.
V arteterapii vzniká několik specifických vztahů, jako vztah mezi člověkem a jeho vlastním výtvarným dílem; někdy se vytváří přímý vztahu mezi rukou a materiálem, podobně můžeme v malbě vidět vztah barev a tvarů - kompozice, sochařská forma a prostor.
Během workshopu zažijeme malováním (tvoření), speciální arteterapeutická cvičení. Sociální malba nám umožní získat první vhled do terapeutického procesu a do toho, jak nám může tvoření pomoci budovat a v širší perspektivě pochopit vztah v terapeutickém procesu.

 

10:30-12:00 MUDr. Petr Grossmann - Český institut PCA Brno (ČR). 

Práce se sny - patří do výbavy rogeriánského terapeuta? - kapcita 30 osob

Práce se sny patří snad neodmyslitelně k psychoterapeutické praxi, a to nejen mezi odborníky, ale i laiky. Nezřídka je přáním klienta vyprávět sen. Stereotypní představa práce se snem v psychoterapii s sebou však také nese historické zjednodušení, že sen je předmětem interpretace, že se jedná o symbolický materiál, který terapeut vysvětlí. Jak by však tento koncept zapadal do humanistického pojetí terapie? Je možné s tímto přirozeným fenoménem v terapii pracovat jinak? Autor nabízí možnost vidět sen jako příležitost k setkání s klientem, jako téma dialogu, v němž pomáhá na konkrétní situaci nacházet vhled a umožňujeme prohlubovat empatii k sobě samému. Několika “mikrokazuistikami” autor ilustruje, jakým způsobem lze facilitovat cestu klienta k sobě, k citlivějšímu vnímání sebe, svého těla i vlastního procesu. Nikoli formou interpretace, ale v dialogu - ve vztahu, jak tomu rozumíme v kontextu přístupu zaměřeného na člověka.

 

13:30-15:00 MUDr. Petr Grossmann - Český institut PCA Brno (ČR). 

Práce se sny - patří do výbavy rogeriánského terapeuta? - kapcita 30 osob

15:30-17:00 Bc. Ada Rosin, dipl. arteterapeut - Akademie Tabor (Izrael)

Vytvořit vztah - vytvořit obraz (arteterapeutický workshop) kapcita 15 osob

 

sobota 21.10.2023 - seminární místnost 2

8:30-10:00 Mgr. Tomáš Olejník .  - Český institut PCA Brno (SR). 

Kazuistický seminář - práce s klienty, kteří se sebepoškozují - kapcita 30 osob

Autor doplní.
 

10:30-12:00 PhDr. Jan Holeyšovský - Český institut PCA Brno (ČR). 

Bezpodmínečné přijetí v hranicích terapeutického vztahu - kapcita 30 osob

„Unconditioned Positive Regard“, který překládáme zpravidla jako „bezpodmínečné přijetí“ nebo „akceptaci“, je jednou z nejvýznamnějších nezbytných a postačujících podmínek terapeutického vztahu podle Carla Rogerse. „Jeho význam je především v tom, že vytváří prostor pro konstruktivní změnu. Bozarth jej nazývá léčivým faktorem v terapii… zahrnuje akceptaci klientových ≫negativních≪ projevu, zlých, bolestných, úzkostných, obranných a abnormálních pocitu, ve stejné míře, jako jeho ≫dobré≪ projevy, pozitivní, zralé, sebevědomé a sociální pocity; akceptaci jeho nekonzistentního chování, stejně jako jeho chování, které je konzistentní.“1
Terapeutický vztah charakterizovaný naplněním nezbytných a postačujících podmínek je klíčovým prvkem osobnostní změny, tedy terapeutického procesu. Terapeutický Vztah je ovšem také vymezen hranicemi v prostoru a v čase, i v kvalitě vztahu samotného jakož i dalšími kontraktovanými podmínkami. Rogers, pokud vím, nepředpokládá nerespektování těchto hranic ze strany klienta. Jsou však klienti, kteří se o překračování hranic a neplnění dohod opakovaně pokoušejí. Terapeutovo „bezpodmínečné přijetí“ nebo „bezpodmínečná akceptace“ tohoto „nekonzistentního chování“ by nutně vedla k nerespektování hranic terapeutického vztahu i ze strany terapeuta a tudíž k jeho neetickému a kontraproduktivnímu jednání. Potíž vidím v nepřesném překladu původního Rogersova konceptu, který jsme si navykli (z)běžně používat a který evokuje tendenci klientovi vždy vyhovět. „Regard“ jde lépe chápat jako „ohled“ nebo „zřetel“.
Workshop bude tedy zaměřen na společné hledání a zkoumání mantinelů „Bezpodmínečného pozitivního ohledu“ ke klientovi v reálných hranicích terapeutického vztahu. Zejména se zřetelem na rozdíl mezi pochopením a přijetím klientových motivů a ne-souhlasem s realizací jeho přání. Diskuse bude uvedena odkazem na vybrané prvky některých kazuistik.

 

13:30-15:00 Mgr. Ferdinand Podoba - Český institut PCA Brno (ČR). 

Kongruencia? To je otázka! - kapcita 30 osob

Workshop dáva priestor pre zamyslenie sa nad fenoménom kongruencie a zdieľanie skúseností s jej využívaním v praxi súčasného terapeuta. O tom, že kongruencia je jednou z nevyhnutných podmienok pre efektívne vedenie terapeutického procesu dnes už snáď nikto z klientom centrovaných terapeutov ani len nepochybuje. Rovnako nikto nepochybuje o momentoch, kedy je potrebné, alebo dokonca nevyhnutné reagovať na klienta kongruentne. V týchto otázkach sa zhodnú všetci, ktorým je naša teória a prax dostatočne známa. Je ale tento, už desaťročia zaužívaný rámec využitia kongruencie pre facilitáciu osobnostného procesu klienta tým finálnym, alebo existujú aj iné spôsoby využitia kongruencie, prípadne jej využitie aj pre iné ciele, ako sú tie o ktorých sa dočítame v klasických “učebniciach” klientom centrovanej terapie? Práve o týchto otázkach sa pokúsime diskutovať v rámci nášho workshopu. Jeho cieľom však nie je nájsť jasné a nespochybniteľné odpovede, ale jasnejšie definovať hypotézy, ktoré môžu účastníci následne testovať vo svojej praxi, alebo výskumnej činnosti.

 

15:30-17:00 Mgr. Monika Boričová -  Inštitút rodinnej terapia a terapie vzťahovej väzby, o.z. (SR)

Terapeutický vzťah s rodičom a dieťaťom v procese nedirektívnej terapie hrou - kapcita 30 osob

Autorka doplní.


sobota 21.10.2023 - seminární místnost 3

8:30-10:00 PhDr. Oldřich Tegze - Český institut PCA Brno (ČR). 

Vztah k tělu, tělo ve vztahu (jen pro terapeuty s ukončeným výcvikem) kapcita 20 osob

 Tělo je pevnou součástí naší identity, našeho sebeobrazu a potvrzením reálnosti naší existence. Je tedy automaticky i zdrojem informací, které nám pomáhají vidět a pochopit prožitkové obsahy klientů i nás samotných, a to v jejich plné manifestaci ve vědomí.
  Cest a prostředků, jak využít tělo v terapeutickém procesu k poznání i pomoci, je několik. Ve ws se pokusíme nahlédnout na tělo z několika základních rovin.
   První rovinou je rovina citlivosti, vnímavosti k vlastnímu tělu. Jde o zjištění kvality psych-somatické propojenosti. Mám na mysli jak vnímavost u klienta, tak i u nás psychoterapeutů.
   Druhou rovinou bude identifikace základního tělesných principů a jejich spojování nastavení s aktuálním prožívání – analýza neverbálních projevů. Zopakujeme si základní kritéria a ukážeme si jejich praktické použití.
   Třetí rovinou je pohled na tělesnou formu, její propojenost s psychologickou komponentou a případný opačný vliv tělesné formy na psychologické obsahy a na obrany našeho Self.
   Čtvrtou rovinou je objevování propojenosti s fyzio-socio-psycho-spirituálními životními úkoly a jejich vliv na kvalitou prožívání přítomnosti „tady a teď“. S jemným akcentem na somato-psychický pohled.   

 

10:30-12:00 PhDr. Oldřich Tegze - Český institut PCA Brno (ČR). 

Neverbalita v procesu CCT terapie (jen pro  frekventanty  výcviku R11 a R12) kapcita 20 osob

Představa, že je možné tělo v terapeutickém proces opomíjet, limituje možnost porozumět hlouběji a komplexněji psychoterapeutickému procesu. Integrovat tělesnost, tělesné prožívání a správně číst jeho pozorovatelné projevy, je tedy naše povinnost a odpovědnost vůči klientům. 
   V tomto ws se pokusíme představit hlavní možnosti aktivního využití těla při naší terapeutické práci. Půjde především o to, jak na tělesnost a tělesné procesy pohlíží PCA a CCT, pojmeme tělo jako zdroj užitečných informací pro T i K, podíváme se na atributy AT s ohledem na vývoj self a na soma jako druhý základ naší identity.
   Zdůrazníme důležitost OHP jako zastřešujícího děje pro hodnotící proces, podíváme se na různé prožitkové a formativní výstupy - analýza body-language a spontánní diagnostické preference, zdůrazníme význam dechu, jako diagnostické kategorie „an sich“ a připojíme k tomu analýzu a nácvik paralingvistických prvků verbálního projevu.
   V neposlední řadě propojíme fyziologii a CCT, probereme tělesné systémy a jejich psychologické fenomény, přiřadíme k  vývojovým fázím prožitkové dominanty. Na závěr si probereme a prodiskutujeme body rychlé orientace, jež mohou být jakýmisi „brýlemi“ pro stanovení závažnosti problému našich klientů.

 

13:30-15:00 PhDr. Oldřich Tegze - Český institut PCA Brno (ČR)

Vztah k tělu, tělo ve vztahu (jen pro terapeuty s ukončeným výcvikem) kapcita 20 osob