SUPERVIZOR

SUPERVIZOR

Otevíráme nový výcvikový program program pro supervizory

Výcvikový a výukový program supervizorů psychoterapeutické a poradenské práce a aktivit pracovníků v pomáhajících profesích 

Výcvikový a výukový program se skládá ze 4 samostatných modulů a šesti bloků v délce trvání 2 let. 

Komu je výcvikový program určen: 

Výcvikový program SUPERVIZOR je určen uchazečům s vysokoškolským vzděláním, především psychologům, lékařům a pracovníkům z oblasti pomáhajících profesí, kteří mají řádně dokončený psychoterapeutický výcvik a alespoň dva roky pracují ve své psychoterapeutické nebo poradenské praxi pod systematickou supervizí.

Základní struktura programu

První modul představuje filozofické, psychologické a lékařsko-psychiatrické pozadí poradenské a psychoterapeutické práce. Obsahem teoretické přípravy je získání hlubšího vhledu do teorie a základních postulátů práce hlavních psychoterapeutických škol s akcentem na humanistický přístup.

Druhý modul se koncentruje na definici a vymezení obsahu supervize, jako formě pomoci pro praktickou poradenskou a psychoterapeutickou práci, na stanovení základních bodů, kroků, postupů supervizní práce 

Třetí modul představuje kroky, které měří efektivitu supervizních intervencí z hlediska kvalitu jejich aplikace.

Čtvrtý modul se zaměřuje na specifiku práce spojenou se supervizí efektivity práce týmů v neziskových organizací, poradenských centrech, krizových centrech, zdravotnických zařízeních, zařízení sociálních služeb apod. 

 

Základní schéma práce v jednotlivých blocích

1. společná diskuse o obsahu prostudované literatury

2. živá práce – psychoterapeutické minisezení účastníků (každý 2 sezení)

3. supervize těchto minisezení s důrazem na hlubší rozbor filozofického a teoretického pozadí

4. prezentace vlastního klienta ve skupině 

5. praxe – každý bude sám supervidovat jeden z uvedených případů

6. supervize ve vztahu kolega – kolega 

7. supervidování klinických případů z pohledu PCA (psychosomatika, poruchy osobnosti, úzkostné stavy apod.)

8. supervidování osobnostního rozvoje z pohledu PCA

9. supervidování poradenských aktivit z pohledu PCA

10. zadání úkolů pro další setkání, určení literatury - povinné a doporučené

 

Výcvikový program zahrnuje následující formy práce:

Přednášky a diskuze – Účastníci se zapojují do přednášek a diskusí nad odbornou literaturou.
Samostudium – Součástí je studium doporučené literatury a příprava na supervize.
Praktické nácviky – Probíhají ve dvou formách:

Přímá supervize: Jeden z účastníků přichází jako klient se svým vlastním tématem, druhý účastník zaujímá roli terapeuta a společně předvádí terapeutické sezení. Třetí účastník poskytuje přímou supervizi terapeutovi na jeho práci. Následně supervizor obdrží zpětnou vazbu od zbytku skupiny a mentora, který skupinu vede.
Nepřímá supervize: Jeden účastník prezentuje svou terapeutickou práci, zatímco druhý účastník mu poskytuje nepřímou supervizi. Poté supervizor opět získává zpětnou vazbu od skupiny i mentora.
Samostatná praxe – Účastníci pracují jako supervizoři s terapeuty, poradci nebo týmy. Tuto praxi následně konzultují s vybraným mentorem
 

Podmínky ukončení výcviku:

Pro úspěšné dokončení výcviku je vyžadována 100% účast na výcvikových setkáních. V případě menší absence je možné domluvit náhradu s vedením výcviku, avšak absence nesmí přesáhnout 10 %.

Během dvouletého programu musí účastník absolvovat minimálně šest hodin supervize supervize s vybraným mentorem. Tato praxe je klíčová pro prohloubení zkušeností a dovedností účastníka.

Součástí ukončení výcviku je také složení zkoušky, která spočívá v poskytování supervize terapeutovi, jenž prezentuje svou supervizní zakázku. Po skončení tohoto sezení supervizor vysvětlí svůj postup a zodpoví otázky komise. Uchazeč zkoušku splní v případě správného postupu supervize, kvalitní analýzy sezení a bezchybného zodpovězení otázek komise. Podmínkou ukončení výcviku a získání diplomu supervizora je dosažení adekvátní úrpvně dovedností pro poskytování supervize a prokázání dosažené úrovně složením zkoušky. 

 

Termíny výcvikových bloků:

6.-8.4.2025

27.-24.6.2025

7.-9.9.2025

7.-9.12.2025

další dvě setkání se uskuteční v roce 2026

Cena jednoho výcvikového setkání/bloku: 9 200 Kč

Cena zahrnuje kurzovné a výukové materiály v elektronické podobě. Cena nezahrnuje ubytování, stravu ani platbu za mentoring supervizi.

Pro přihlášení prosím vyplňte přihlášku a pošlete poštou na naši korespondenční adresu nebo na email info@rogers.cz. Nejpozději prosím do konce roku 2024.

Lektoři: PhDr. Oldřich Tegze a MUDr. Petr Grossmann